Varainhankinta on vaihtoehto, kun Suomen hallitus leikkaa järjestöille myönnettävistä avustuksista. ”Sosiaali- ja terveysalan järjestöt ovat huolissaan hallituksen viimeviikkoisesta päätöksestä leikata järjestöjen avustusrahoja noin kolmanneksella seuraavien kolmen vuoden aikana.” (YLE 23.4.2024).
Oman toiminnan supistamisen vaihtoehtoina järjestöt joutuvat etsimään rahoitusta toisaalta. Varainhankinta osana järjestöviestintää on paljon käytetty ja edelleen toimiva keino löytää rahoitusta ja lahjoittajia. Helposti ajatelleen, että varakkaat ovat varainhankinnan paras kohde. Onko asia oikeasti näin?
Varainhankintakampanjoiden toteuttajat joutuvat kuitenkin jatkuvasti pohtimaan, mistä löytää lisää avokätisiä tukijoita. Sanotaan, että köyhä antaa vähästänsä, rikas ei paljostaankaan. Yksinkertaisin tapa ajatella olisi varmaan, että rikkailla on mistä antaa – siispä valitaan kohderyhmäksi korkean varallisuuden profiileja.
Kohderyhmän rajaus ja valinta
Valitettavasti tuo ikivanha sanonta taitaa pitää paikkansa. Lahjoituspäätöksellä ei ole välttämättä mitään tekemistä varallisuuden kanssa. Tuloksellisempaa onkin miettiä, mihin lahjoittajat samaistuvat.
Luonto-, ympäristö- ja eläinaiheiset kampanjat puhuttavat niitä, jotka kokevat ko. aiheet läheiseksi. Vertaistarinat vetoavat aina. Keski-ikäisen miehen selviytymistarina puhuttelee parhaiten juuri keski-ikäistä miestä. Ehkä se luontoihminen löytyykin veneenomistajien joukosta tai nuoresta perheen äidistä, joka haluaa säästää lapsilleen puhtaamman luonnon.
Lahjoittajaprofiilin miettimiseen kannattaa käyttää aikaa ja asiantuntijan apua. Saman rekisterin kanssa kampanjoidessa tulee nopeasti kaivon pohja vastaan. Pieni riskinotto ja rohkeat kohderyhmätestit saattavat olla hyvinkin hedelmällisiä.
Kehitysapuhankkeet puhuttelevat kokonaan uutta tiedostavampaa sukupolvea, vaikkapa köyhää opiskelijaa, paremminkin kuin varakasta toimitusjohtajaa.
Tee vaikutus vastaanottajaan
Vastaanottajaa pitää lähestyä henkilökohtaisesti nimellä ja osoitteella. Kirje antaa vastaanottajalle aikaa tutustua kohteeseen. Millä sitten saadaan toimintaa aikaan? Paras tapa on vanha kunnon pankkisiirtolomake. Se tekee lahjoittamisen helpoksi myös nettipankissa asioiville.
Parveen ei enää kannata ampua, kun tiedetään lahjoittajaprofiili. Älykkäillä kriteereillä saadaan suodatettua tarpeettomat kontaktit pois. Niin taantumassa kuin nousukaudella on helppo antaa vähästään.
Vinkit varainhankintakampanjan kohderyhmien toteutukseen
- Ota yhteyttä asiakaspalveluumme
- Pyydä analyysiä nykyisestä lahjoittajarekisteristäsi, ellet ole sitä jo tehnyt
- Luo analyysin pohjalta lahjoittajaprofiili
- Mieti asiantuntijasi kanssa millä kriteereillä vastaavaa profiilia löytyy lisää
- Kirjoita koskettava, henkilökohtaisesti vetoava kirje
- Älä unohda pankkisiirtolomaketta, joka muistetaan vielä nettipankissakin asioidessa
- Asiakaspalvelumme huolehtii toteutuksesta ja aikataulusta – sinä huolehdit vain tuloksesta
Elina Malmgren
elina.malmgren@mailhouse.fi